Průměrný počet hodin solárního svitu se v České republice pohybuje od 1 400 do 1 700 hodin za rok. V případě jasné oblohy je výkon slunečního záření kolem 1kW/m2 Ročně dopadne na území ČR přibližně 1000kWh energie na každý čtverečný metr. Přibližná mapka ukazuje energii ze slunečního záření dopadající na vodorovnou plochu o velikosti 1 m2 za rok.
Solární mapa

Zdroj: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/countries/europe/g13y_cz.png

Tuto energii potřebujeme převést na energii elektrickou. Zjednodušeně řečeno – pokud použijeme fotovoltaické panely o účinnosti např. 16% získáme z čtverečného metru ročně energii 160kWh a výkon v případě jasné „slunečné“ oblohy zhruba 160W. Pokud bychom chtěli osadit elektrárnu o výkonu 1kW a ročně tak získat předpokládaných 1000kWh museli bychom osadit celkovou plochu 6,25m2 (1000kWh/160kWh)

Jedním z důležitých parametrů fotovoltaických panelů je tedy účinnost, která určuje jak velkou plochu (při stejném požadovaném výkonu) musíme zastavět – čím větší je účinnost tím menší plocha nám pro stejný výkon stačí.

V místech kde je silné znečištění je třeba počítat s poklesem 5-20% Pro místa s vyšší nadmořskou výškou můžeme naopak počítat s nárůstem až 5% Konkrétní údaje nám poskytne Český hydrometeorologický ústav. V případě pevné instalace se pro umístění fotovoltaických panelů volí jižní stěny se sklonem 10-45 stupňů. Pokud se rozhodneme použít natáčecí zařízení kdy se panely otáčejí v průběhu dne za sluncem, lze počítat s nárůstem až 35% oproti běžné pevné instalaci.

Pro efektivní návrh fotovoltaického systému je nutné vycházet z individuálních požadavků kladených na systém, místních podmínek, kompozice vlastní stavby, plochy, způsobu využití vyrobené energie atd. Nejlepší variantou je využít služeb energetického auditora a nechat si vytvořit nabídku na míru.